Muzikály





Muzikál je syntetický dramatický žánr, jenž spojuje literaturu a hudbu. Slovo muzikál má vícero významů a může označovat též muzikálový film (tj. filmovou adaptaci muzikálu coby dramatického díla) anebo divadelní inscenaci muzikálu, případně též muzikálové divadlo jako druh divadla (vedle činohry, opery a baletu). Všechny tyto významy slova muzikál je nutno rozlišovat.


O muzikálových hercích platí, že musí být dobří činoherci, zpěváci i tanečníci zároveň. Muzikál může být celozpívaný, nebo se v něm střídají zpěv a mluvené slovo. Stejně tak může být muzikál celotančený (vznikla i představení, jež se více blíží baletu) nebo v něm nemusí být balet obsažen vůbec.


Slovo muzikál pochází zkrácením anglického slovního spojení musical comedy, které označovalo v 1. pol. 20. století revue s humoristickými a pěveckými čísly, jež mnohdy neměla souvislý děj.

Níže uvedeno je top 5 nejlepších muzikálů:


Johanka z Arku

Muzikál o francouzské světici je odbornou i laickou veřejností hodnocen jako jedno z nejlepších původních českých děl tohoto žánru. V tuzemsku si na svůj účet připsal celou řadu úspěchů a navíc zaujal i za hranicemi. Jeho návrat na naši kulturní scénu právěm vzbuzoval velká očekávání.

Johanka z Arku měla premiéru 31. března 2000 v divadle Ta Fantastika. „Na muzikálu jsem začal pracovat v létě 1999. Hudba vznikala na hotové texty, jedinou výjimku tvoří skladba Most přes minulost, která se nakonec stala největším hitem z představení.

Muzikál se na repertoáru udržel dlouhé 3 roky. Derniéra se uskutečnila 17. května 2003. Za tu dobu Johanka odehrála 825 repríz pro více než 350 000 diváků, další reprízy a diváky si připsala při svém hostování na Slovensku. Nyní se muzikál uvádí v divadle Kalich.




Aida

Muzikál AIDA měl premiéru v Palace Theatre na Broadwayi v březnu 2000 a hrál se 4 a půl roku (1.852 představení a 30 previews), čímž se zařadil mezi jeden z nejdéle hraných muzikálů na Broadwayi.

AIDA byla uvedena ve více než 20 zemích celého světa a byla přeložena, včetně češtiny, do 15 jazyků. Je s podivem, že muzikál britských autorů Eltona Johna a Tima Rice nebyl nikdy uveden v Anglii.

Muzikál AIDA získal čtyři Tony Awards, včetně Tony Award za nejlepší hudbu k muzikálu. Time Magazine zařadil muzikál AIDA mezi deset nejlepších muzikálů roku. Zájezdová verze po Spojených státech získala pět Touring Broadway Awards, včetně ceny za nejlepší muzikál. AIDA získala i celou řadu dalších prestižních cen: Drama Desk Award, Outer Critics Circle Award, Clarence Derwent Award a další.

Brodway cast recording CD získalo cenu Grammy jako nejlepší muzikálové album. Píseň „Written in the Stars“ (Co je psáno ve hvězdách) z tohoto muzikálu se dostalo na druhou příčku hitparády Billboard US a na první pozici v hitparádě kanadské. Hudební divadlo Karlín spolu s EMI Music uvažují o vydání českého alba muzikálu.




Carmen

Muzikál Carmen mezinárodně uznávaného amerického skladatele Franka Wildhorna shlédlo po světové premiéře v Praze přes tři sta tisíc diváků! Platinová deska za 12.000 prodaných hudebních nosičů! Nádherné melodie muzikálu Carmen a napínavý příběh lásky a zrady ve skvělém hereckým obsazení opět od října 2015 na scéně Hudebního divadla Karlín. Carmen je zpět v původním obsazení. V hlavní roli Carmen výhradně Lucie Bílá.

S Carmen přišla v roce 2008 do Prahy velkolepá divadelní podívaná v broadwayském stylu, ve které nechybít ani odvážná cirkusová čísla. Hvězdné obsazení a nádherná hudba Franka Wildhorna zaručují úžasný divadelní zážitek, jaký Praha ještě nepoznala. Poprvé v historii je v Praze ve světové premiéře dílo renomovaných broadwayských autorů! Nová verze tohoto tématu, kterou pro Hudební divadlo Karlín psala trojice zkušených amerických autorů, není stejná jako původní kniha nebo opera. Není to „moderní verze“ Carmen, ale příběh Carmen „inspirovaný“.




Bídníci

Bídníci ve francouzském originále Les Misérables je francouzský muzikál, který má předlohu v knize Victora Huga Les Misérables. Autory muzikálu jsou Claude-Michel Schönberg (hudba) a Alain Boublil (libreto). Poprvé měl muzikál premiéru v Palais des Sports roku 1980 v Paříži. Režie se ujal Robert Hossein. Jeho anglická přepracovaná verze, jejíž autorem je Herbert Kretzmer měla premiéru o pět let později, tj. 8. října 1985, v Londýně. Muzikál se tam uvádí dodnes, a je tak nejdéle v kuse uváděným muzikálem na světě. V roce 1987 se odehrála premiéra na Broadwayi, kde muzikál získal tři ceny Tony, za nejlepší muzikál, hudbu a libreto.

Během dalších let byl uveden v mnoha světových městech jako Tokio, Budapešť, Reykjavík, Oslo, Melbourne, Vancouver, Vídeň, Madrid, Stockholm, Singapur, Tallinn či Bělehrad.

Premiéra pro Českou republiku se uskutečnila roku 1992 v Praze. Šlo o kopii londýnské inscenace. Autorem českého přebásnění libreta je Zdeněk Borovec. V roce 2003 se Bídníci vrátili do Prahy v produkci Františka Janečka, který je uvedl v divadle GoJa Music Hall. Šlo o takzvanou "non-replica" verzi, čili se lišila od londýnského originálu, a to především výpravou. V roce 2009 mělo premiéru zcela nové nastudování v Městském divadle Brno pod dohledem režiséra a ředitele Stanislava Moši. Opět šlo o vlastní verzi s vlastní režijní koncepcí, scénografií i kostýmy. 1. března 2012 bude mít muzikál obnovenou premiéru v GoJa Music Hall s novým obsazením a novou orchestrací.





Krysař

Krysař je český muzikál napsaný v roce 1996 Danielem Landou, na motivy novely Viktora Dyka, inspirované německou pověstí ze třináctého století. Režie se ujala Mirjam Landa.

Premiéru měl muzikál v divadle Ta Fantastika 7. listopadu 1996. Dne 6. března 2001 se hrála 100. repríza v divadle Kalich a v roce 2008 bylo odehráno dalších několik repríz v témž divadle.

Dirty muzikál Daniela Landy Krysař se 7.9 2017 vrátil na jeviště Divadla Kalich v novém hereckém obsazení a s novou výpravou i choreografií. Krysař je řazen mezi nejúspěšnější původní české muzikály všech dob. Původní pražská inscenace muzikálového příběhu tajemného muže v kápi a s píšťalou měla přes úctyhodných sedm stovek repríz. Zhlédlo je bezmála půl milionu diváků. Premiéra se uskutečnila v listopadu roku 1996. Ještě téhož měsíce vyšla alba Krysař I a Krysař II, jež záhy byla oceněna Zlatou deskou. Dodnes platí za jednu z nejprodávanějších muzikálových nahrávek na tuzemském hudebním trhu. Když tedy Krysař opouštěl Prahu, aby vzápětí sklízel ovace v zahraničí, odcházel jako kultovní představení se širokou základnou věrných diváků.

Stejnou diváckou odezvu jako v Praze vyvolaly i inscenace Krysaře na Slovensku či v Rakousku. Slovenská premiéra se uskutečnila 8. a 9. října roku 1999 na Nové scéně v Bratislavě, dirty muzikál se též uváděl v Prešově. Na Slovensku si Krysař připsal na svůj účet dalších sto šedesát repríz. V létě 2001 se Krysař představil rakouským divákům na scéně v Klagenfurtu, pro rakouskou inscenaci připsal Daniel Landa roli Sluhy. Divadlo Kalich přišlo s novým nastudováním v březnu 2002.  Kritika se předháněla v superlativech a diváci se nechtěli „svého" Krysaře vzdát ani po odehrání původně ohlášené stovky repríz. Dnes má muzikál na svém kontě více než 1000 repríz.




https://www.divadlokalich.cz/
https://www.hdk.cz/cs/
https://goja.cz/